Package One:

 $75 Package includes:

  • 4 hours one-to-one instruction in your home-one person
  • Complete meal preparation including appetizer, dessert, main dish and salad OR choose a category of lessons for four recipes (e.g.,  salads, raw dishes, etc.)
  • One hour shopping trip together with me
  • One half hour phone consultation
  • Copies of all recipes used
  • Students purchase all food for classes during shopping trip
  • Additional conditions may apply-see contract

Plant-Based Cooking Lessons Packages & Group Classes:

Are you tired of buying useless gifts for your loved ones and friends? Then purchase one of these packages and make your gift dollars really count! These special cooking packages can be purchased through a gift certificate and given as birthday presents, as a wedding gift or as a party for a young group of teens who are interested in learning how to cook in more compassionate and healthful ways while still protecting Mother Earth. How about having a cooking party for your office mates, a wedding or baby shower, or a retirement gift? Don't see the package you want-contact me-I can do custom  specialty packages and larger groups!

Reduce, Reuse, Upcycle, Repurpose, Recycle.

Package Three:

 $210 Package includes:

  • 4 hours one-to-one instruction in your home-six to ten people
  • ​Add additional people up to 5, for this package for $15 each.
  • Complete meal preparation including appetizer, dessert, main dish and salad OR choose a category of lessons for four recipes (e.g.,  salads, raw dishes, etc.)
  • One and a half hour shopping trip together with me
  • One  hour planning and phone consultation with one or two group leaders
  • Copies of all recipes used
  • Students purchase all food for classes during shopping trip
  • Additional conditions may apply-see contract

Package Two:

 $125 Package includes:

  • 4 hours one-to-one instruction in your home-two-five people
  • Complete meal preparation including appetizer, dessert, main dish and salad OR choose a category of lessons for four recipes (e.g.,  salads, raw dishes, etc.)
  • One and a half hour shopping trip together with me
  • One half hour phone consultation-per person
  • Copies of all recipes used
  • Students purchase all food for classes during shopping trip
  • Add additional people up to five, to this package for  $15 each.
  • Additional conditions may apply-see contract